Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w liście skierowanym do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dziękuje mu za wyjątkowe zaangażowanie, kompetentne decyzje, troskę o chorych i personel medyczny w czasie pandemii. „Osobiście wspieram podejmowane przez Pana wysiłki oraz proponowane w walce z pandemią inicjatywy” – napisał biskup, który jest Przewodniczącym Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia.

Szumowski: Dostosowujemy rygory i wymogi do dynamicznie zmieniającej się epidemii

Dostosowujemy rygory i wymogi do dynamicznie zmieniającej się epidemii. Ten wirus jest, ale jego ilość, sposób i miejsce rozprzestrzeniania się są…zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE 

Biskup Romuald Kamiński nawiązał w liście do ataków wymierzonych w ministra. „Szczerze współczuję, gdy zamiast należnych wyrazów uznania i wdzięczności spadają na Pana i Pana Najbliższych oskarżenia i insynuacje. Jako Pasterz Kościoła warszawsko-praskiego, którego jest Pan diecezjaninem, a także jako Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia, któremu jej problemy leżą na sercu, nie mogę nie zareagować” – napisał biskup Romuald Kamiński, zapewniając Łukasza Szumowskiego o swoim wsparciu. 

Przypomniał, że zawód lekarza każe mu strzec ludzkiego życia i służyć mu – ta prawda, wyrażona w encyklice Evangelium vitae przez św. Jana Pawła II, domaga się ofiary i osobistego wyrzeczenia, czasem wręcz wzniesienia wierności zasadom na poziom heroizmu. 

Biskup warszawsko-praski napisał, że włoskim medykom Papież wskazał myśl profesora i lekarza, św. Józefa Moscatiego:””Kochaj prawdę, okaż, jakim jesteś, bez udawania, bez obaw i oglądania się na innych. A jeśli prawda kosztuje cię prześladowanie, to je przyjmij, a jeśli udrękę, znoś ją. Jeśli zaś dla prawdy miałbyś poświęcić siebie samego i swoje życie, bądź mężny w ofierze”. Hierarcha przytoczył też słowa św. Jana Pawła II, że „Boski Nauczyciel zarezerwował specjalne błogosławieństwo tym, którzy są znieważani i prześladowani z Jego powodu”. 

Biskup Romuald Kamiński podkreślił, że w obronie życia ludzkiego nie ma miejsca na kompromis. Zaznaczył, że dopiero z perspektywy czasu będzie możliwa właściwa ocena decyzji i działań podejmowanych w tak nadzwyczajnych okolicznościach, jak pandemia. „Zapewniam jeszcze raz o moim duchowym wsparciu i z serca błogosławię” – napisał biskup w liście opublikowanym na stronie Radia Warszawa, rozgłośni diecezji warszawsko-praskiej

źródło: https://www.tvp.info/48466702/biskup-wspiera-ministra-szumowskiego-dziekuje-i-blogoslawie