Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej Pielgrzymki oraz poprzedzających ją Rekolekcji. Przeżyjmy to jeszcze raz

























































































Zdjęcia powyżej przekazane dzięki uprzejmości Fundacji Bonifraterskiej. Fot. Bartłomiej Dziwulski.



















Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej Pielgrzymki oraz poprzedzających ją Rekolekcji. Przeżyjmy to jeszcze raz

























































































Zdjęcia powyżej przekazane dzięki uprzejmości Fundacji Bonifraterskiej. Fot. Bartłomiej Dziwulski.



















UCZEŃ - MISJONARZ
46. edycja rekolekcji zainicjowanych przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza środowiska medycznego
15-16 maja 2026 roku
Jasna Góra – Kaplica św. Józefa (ul. Klasztorna)
Konferencje duchowe wygłoszone zostaną przez osoby życia konsekrowanego i osoby świeckie, związane ze środowiskiem medycznym. Tegoroczne rozważania rekolekcyjne prowadzi ks. prof. Grzegorz Godawa (Kraków, UJPII).
piątek, 15 maja
10.00 – modlitwa różańcowa
zbiórka i rozpoczęcie przy kolumnie z figurą Matki Bożej na Błoniach Jasnogórskich
11.30 – konferencja
– przerwa obiadowa
15.00 – konferencja
– możliwość spowiedzi
16.00 – EUCHARYSTIA
– przerwa na kolację
19.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (animowana przez Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych)
– możliwość spowiedzi
sobota, 16 maja
10.00 – wspólna modlitwa
– konferencja duchowa
– możliwość spowiedzi
– przerwa obiadowa
14.00 – konferencja
15.00 – Eucharystia, zakończenie rekolekcji
--------------------
21.00 – Apel Jasnogórski
21.30 – Droga Krzyżowa
23.00 – EUCHARYSTIA w kaplicy jasnogórskiej
niedziela, 17 maja
8.45 – Konferencja
11.00 – EUCHARYSTIA na szczycie JASNEJ GÓRY
Akt Zawierzenia Środowisk Medycznych
Liturgii Mszy św. przewodniczy KSIĄDZ ARCYBISKUP JÓZEF KUPNY, METROPOLITA WROCŁAWSKI

Wasza samarytańska misja, posługa człowiekowi oczekującemu pomocy jest wkładem w budowanie klimatu pokoju między ludźmi - czytamy w życzeniach z okazji Międzynarodowego Święta Pielęgniarek i Położnych, które przypada 12 maja, podpisanych przez bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i ks. Arkadiusza Zawistowskiego, krajowego duszpasterza służby zdrowia.
Artur Hanula
Zwracając się do pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych autorzy listu wyrazili „głęboką wdzięczność” za „zaangażowanie i troskę o chorych i pacjentów”. „Ogarniamy Was życzliwą pamięcią tym serdeczniej, że w bieżącym roku Państwa środowisko obchodzi 35-lecie powstania samorządu” - czytamy.
Wkład w budowanie klimatu pokoju
Jak podkreślono w życzeniach Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia, posługa pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych jest „wkładem w budowanie klimatu pokoju między ludźmi”. „W Waszych postawach lampa ludzkiej dobroci nie jest ukrywana pod korcem, lecz świeci dla wszystkich – kruchych i słabych, chorych i cierpiących” - napisano.
Solidarność i terapia ufności
„Wszystkim Wam życzymy, by codziennie realizowała się wzajemna środowiskowa solidarność i terapia ufności - czytamy w przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. - Pamiętamy o szczególnie trudnej obecnej sytuacji chorych i personelu medycznego. Nie zapominamy o Waszych Koleżankach i Kolegach doświadczających kryzysów samotności i choroby, o zasłużonych Seniorach”.
W służbie dobru i pokojowi
Autorzy listu życzą wytrwałości i pogody ducha, wspartej profesjonalizmem oraz gotowością serca do służby, co staje się „orężem w służbie dobru i pokojowi”.
„Przyzywając szczególnego wstawiennictwa bł. Hanny Chrzanowskiej i kandydatki do chwały ołtarzy, Stanisławy Leszczyńskiej, zapraszamy na 102. Ogólnopolską Pielgrzymkę Służby Zdrowia na Jasną Górę”, która odbędzie się w dniach 16-17 maja br. - podsumowano. Pielgrzymka organizowana jest przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia we współpracy z Zespołem KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Doroczne świętowanie
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych obchodzony jest co roku 12 maja. Został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Dzień obchodów nawiązuje do dnia urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. W 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie założyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa.
Źródło: vaticannews
Foto: vaticannews

Warszawa, 12 maja 2026 roku
Drogie Panie i Panowie,
Pielęgniarki i Pielęgniarze,
Położne i Położni,
Z okazji Międzynarodowego Święta Pielęgniarek i Położnych wyrażamy głęboką wdzięczność za Wasze zaangażowanie i troskę o chorych i pacjentów.
Ogarniamy Was życzliwą pamięcią tym serdeczniej, że w bieżącym roku Państwa środowisko obchodzi 35-lecie powstania samorządu.
Wasza samarytańska misja, posługa człowiekowi oczekującemu pomocy
jest wkładem w budowanie klimatu pokoju między ludźmi.
W Waszych postawach lampa ludzkiej dobroci nie jest ukrywana
pod korcem, lecz świeci dla wszystkich – kruchych i słabych, chorych
i cierpiących.
Wszystkim Wam życzymy, by codziennie realizowała się wzajemna środowiskowa solidarność i terapia ufności. Pamiętamy o szczególnie trudnej obecnej sytuacji chorych i personelu medycznego. Nie zapominamy o Waszych Koleżankach i Kolegach doświadczających kryzysów samotności
i choroby, o zasłużonych Seniorach.
Niech Wasza wytrwałość i pogoda ducha, wsparta profesjonalizmem
oraz gotowością serca, by zawsze służyć, stawały się orężem w służbie dobru
i pokojowi.
Przyzywając szczególnego wstawiennictwa bł. Hanny Chrzanowskiej
i kandydatki do chwały ołtarzy, Stanisławy Leszczyńskiej, zapraszamy
na 102. Ogólnopolską Pielgrzymkę Służby Zdrowia na Jasną Górę.
Z modlitewną pamięcią
/-/ Bp Romuald Kamiński
Przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia
/-/ Ks. Arkadiusz Zawistowski
Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia
Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén