Źródło: Apostolstwo Chorych

Po raz drugi, w tym roku w niedzielę 24 lipca, obchodzony będzie ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej okazji w wielu miejscowościach w Polsce odbędą się koncerty, festyny międzypokoleniowe, Msze św. i modlitwy w intencji osób starszych.

Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11) zaprasza w niedzielę 24 lipca o godz. 10.00 na uroczystą Mszę św. z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Eucharystii będzie przewodniczył bp Adam Bab. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie integracyjne w Domu Akcji Katolickiej.

Dzień Dziadków odbędzie się ponadto w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W programie od godz. 10.00 dla seniorów zwiedzanie sanktuarium, zwiedzanie apartamentów papieskich i muzeum, różaniec w intencji dzieci, w południe Msza św. w bazylice ze specjalnym błogosławieństwem dla osób starszych oraz popołudniu na placu przed dzwonnicą naprzeciw domu pielgrzyma „Betlejem” – śpiewane życzenia, festiwal ciasta przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich i prezentacje klubów seniora.

Na obchody II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych w Kietrzu zapraszają pallotyni z Kietrza i Ruch Szensztacki w Polsce. W programie o godz. 16.00 Eucharystia w intencji dziadków i osób starszych w kościele pw. św. Tomasza Apostoła, a godzinę później nieszpory maryjne w kaplicy Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej połączone z uczczeniem relikwii bł. Richarda Henkesa, a potem upominek od Ruchu Szensztackiego dla seniorów. O 17.45 zaplanowano występ Zespołu Pieśni i Tańca „Chludowianie” i otwarcie Międzypokoleniowego Festynu Rodzinnego w amfiteatrze przy probostwie w Kietrzu. Z kolei wieczorem (19.15) –występ Zespołu Regionalnego „Maszkety” oraz losowanie niespodzianek, w tym samym miejscu.

II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych odbędzie się także w katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. O godz. 15.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji seniorów pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, poprzedzona wykładem „W rodzinnym domu wszystko się zaczyna…”. O godz. 16.00 zaplanowano koncert okolicznościowy „Kocham Polskę” w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Soul” z Sanoka.

Organizatorami wydarzenia są: Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin i Seniorów oraz Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych został ustanowiony w ubiegłym roku przez papieża Franciszka. Jest on obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa – jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te odbędą się 24 lipca.

Hasłem II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych są słowa „Wydadzą owoc nawet i w starości (Ps 92, 15)”. Katolicy na całym świecie, którzy chcą tego dnia włączyć się w modlitwę Kościoła powszechnego w intencji osób starszych, zaproszeni są do organizowania wspólnych nabożeństw w swoich parafiach i wspólnotach, a także do odwiedzania osób starszych i samotnych – za co tego dnia można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Źródło: Apostolstwo Chorych