Zapraszamy do wysłuchania rozważań ks. prof. Andrzeja Muszali, z cyklu „MÓJ CHRYSTUS UKRZYŻOWANY. Historia pewnego obrazu”. Piąta część zatytułowana jest: „Oblicze Chrystusa”.
Zapraszamy do odsłuchania
Zapraszamy do wysłuchania rozważań ks. prof. Andrzeja Muszali, z cyklu „MÓJ CHRYSTUS UKRZYŻOWANY. Historia pewnego obrazu”. Piąta część zatytułowana jest: „Oblicze Chrystusa”.
Zapraszamy do odsłuchania
„Jeżeli mamy do czynienia z nowym życiem, to czy możemy je zabijać, czy możemy nim manipulować, czy mamy prawo poczętego człowieka zamrażać?” – to są pytania, które, zdaniem dr nauk medycznych Elżbiety Kortyczko, powinny rodzić się w zetknięciu z nowoczesnymi technikami zapłodnienia pozaustrojowego. W rozmowie z KAI prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich zaznacza, że prawdę o procedurze in vitro, bez względu na to, jak bardzo ukrytą, należy starać się wydobywać na światło dzienne.
ak podkreśla neonatolog, procedura zapłodnienia pozaustrojowego realizowana jest w warunkach nienaturalnych. „Choć zespoły pracujące w klinikach starają się stwarzać warunki bardzo zbliżone do naturalnych, to jednak sam proces zapłodnienia odbywa się na szkle, na szalkach laboratoryjnych, w inkubatorze.
„Bardzo nikła jest społeczna świadomość, że istota zapłodnienia in vitro polega właśnie na łamaniu naturalnych barier (in vitro to gwałt na naturze), uniemożliwiających zapłodnienie w przypadkach, które skutkowałyby różnorakimi defektami genomu” – cytuje za prof. Andrzejem Lewandowiczem.
„Publikacje światowe, w tym także kliniki zajmujące się tą procedurą, wskazują na zagrożenia dla matki i dziecka, jakie niesie ta metoda” – zauważa.
Zwraca uwagę, że zaburzenia chromosomowe na skutek procedury IVF są większe aniżeli w ogólnej populacji. „W ogólnej populacji też się zdarzają, jednak tutaj są większe. Większa jest częstość występowania wad serca, wad przewodu pokarmowego, zarośnięcia przełyku, odbytu, rozszczepu wargi, podniebienia. I jest to częstotliwość dwa lub więcej razy większa, aniżeli w całej populacji. Częstsze są defekty układu moczowo-płciowego u chłopców, więcej zabiegów chirurgicznych do 5. roku życia, więcej jest przypadków śmierci okołoporodowej, wcześniactwa. Większe jest ryzyko martwego urodzenia, niskiej masy urodzeniowej lub gigantyzmu płodowego. Literatura fachowa mówi też o większej częstości mózgowego porażenia dziecięcego” – wylicza. Dodaje, że odnotowano w historii zgony kobiet, które uczestniczyły w procedurze in vitro. Miało to związek m.in. z powikłaniami będącymi rezultatem hiperstymulacji jajników.
Według pediatry z Kliniki Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, dziecko ma prawo urodzić się jako owoc miłości, a nie jako przedmiot chęci posiadania.
„To jest uprzedmiotowienie człowieka, a człowiek jest podmiotem. Każdy człowiek ma godność wrodzoną: od momentu poczęcia. Życie zaczyna się w momencie połączenia materiału genetycznego ojca i matki. Wpisane jest w żywą materię. Nie ma życia przedludzkiego. To nie jest zlepek komórek czy tkanka, jak możemy usłyszeć. To jest nowy człowiek” – podkreśla. Wszystkie dzieci poczęte, także te poczęte in vitro, także te zamrożone w ciekłym azocie, mają niezbywalną godność osoby ludzkiej.
Przyznaje jednocześnie, że wielu rodziców ogromnie cierpi z powodu niepłodności, niemożności doczekania się potomstwa. „Jednak cel nie może uświęcać środków. Czy my możemy produkować człowieka? Bo na tym polega technika in vitro – na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika na szkle, żeby w tych zespolonych gametach doszło do fuzji materiału genetycznego i żeby powstał nowy człowiek” – zauważa i za Janem Pawłem II powtarza, że z procedurą in vitro związana jest wielka niesprawiedliwość nie do naprawienia. Oto miliony istot ludzkich zostaje zamrożonych w temperaturze ciekłego azotu (minus 196 stopni Celsjusza).
„Bardzo współczujemy tym małżeństwom, które nie mogą się doczekać potomstwa, ale nie tędy droga. Czy my możemy stawiać się w miejscu Boga?” – pyta i zauważa, że zaburzenia genetyczne często ujawniają się dopiero w trzecim pokoleniu. Jak przyznaje, dotąd obserwacje konsekwencji, jakie ma procedura in vitro na zdrowie dzieci nie są długie. Przypomina, że pierwsze na świecie dziecko z probówki Louise Brown urodziła się w 1978, a w Polsce 1987.
Dr Elżbieta Kortyczko uważa, że duże szanse na naturalne urodzenie dziecka daje dziś naprotechnologia. Zwraca uwagę, że dr Tadeusz Wasilewski, znany w Polsce propagator naprotechnologii, kiedyś pracował w klinice in vitro i należał do najlepszych specjalistów tej techniki zapłodnienia. Wyjaśnia, że twórcą naprotechnologii jest prof. Thomas W. Hilgers z USA. Kluczem do skutecznego leczenia niepłodności było dla niego rozeznanie naturalnego rytmu płodności kobiety. Ma to ułatwić tzw. model Creightona, opierający się kilkumiesięcznej obserwacji cyklu kobiety.
Źródło: Gość Niedzielny
ORGANIZATORZY:
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie
Wydział Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Wydział Medyczny Collegium Medicum UKSW
Katedra i Klinika Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej, Pediatrii
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
WSPÓŁORGANIZATORZY
Koło Naukowe Teologów UKSW
Koło Naukowe Studentów Pielęgniarstwa WMCM UKSW
Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wydziałów Medycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich Oddział Ziemi Radomskiej
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Franciszka Czubalskiego w Przysusze
Okręgowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu
uprzejmie zapraszają na
XII Konferencję Ochrony Zdrowia Ból i cierpienie – ognisko światła i ciemności.
Onkologia dziecięca.
22 kwietnia 2023 r.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5-Aula Jana Pawła II
godz. 10.00
konferencja stacjonarna i on-line na platformie Cisco Webex Meetings
Cel konferencji:
Celem Konferencji jest naukowe, interdyscyplinarne przedstawienie współczesnych osiągnięć i możliwości polskiej medycyny w diagnostyce i terapii w chorobach onkologicznych wieku dziecięcego.
W konferencji biorą udział najwybitniejsi polscy diagności i terapeuci prezentując osiągniecia swoich ośrodków.
Program konferencji:
10.00 – Rozpoczęcie
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski – Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Lek. Piotr Pawliszak – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie
Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Filip M. Szymański – Dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW
Ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski- Dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW
SESJA I
Przewodniczy: prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka – Vi-ce Przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia.
10.25 – 10.45 Onkologia dziecięca wczoraj i dziś – prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka – Vi-ce Przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia.
10.45 – 11.00 Aktualne prace sejmu i senatu nad problemami onkologii dziecięcej w Polsce. – dr n. med. Beata Małecka – Libera – Przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia.
11.00 – 11.20 Nowotwory Centralnego Układu Nerwowego u dzieci – prof. dr hab. n. med. Bożenna Dembowska-Bagińska – Kierownik Kliniki Onkologii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
11.20 – 11.40 Postęp w leczeniu białaczki limfoblastycznej u dzieci – dr n. med. Magda Wołowiec- Katedra i Klinika Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej, Pediatrii WUM.
11.40 – 12.00 Guzy układu moczo-płciowego u dzieci – dr n. med. Anna Wakulińska – Klinika Onkologii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
12.00 – 12.25 Przerwa na kawę.
SESJA II
Przewodniczy: prof. dr hab. n. med. Paweł Łaguna- kierownik Katedry i Kliniki Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej, Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
12.30 – 12.50 Mięsaki narządu ruchu – ból nasz wróg czy sprzymierzeniec – prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska – Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży – Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.
12.50 – 13.10 Guzy lite u dzieci – dr n. med. Barbara Sopyło – Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży – Instytut Matki i Dziecka.
13.10 – 13.30 Hemofilia a ból i cierpienie – prof. dr hab. n. med. Paweł Łaguna – Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej, Pediatrii WUM.
13.30 – 13.50 Psycholog w dziecięcym oddziale onkologicznym, kontakt z chorym dzieckiem, jego bliskimi i personelem – mgr Maciej Starzyński – Zakład Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży WUM.
13.50 – 14.10 Opieka paliatywna czy tylko pacjenci onkologiczni? – dr n. med. Marek Karwacki – Katedra i Klinika Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej, Pediatrii WUM.
14.10 – 14.55 Przerwa – Posiłek
SESJA III
Przewodniczy: dr n. med. i n. o zdr. Beata Chełstowska – prodziekan ds. studenckich i kształcenia Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW, ks. dr Wojciech Kućko – Wydział Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
15.00 – 15.20 Rola i zadania pielęgniarki w interdyscyplinarnej opiece nad dzieckiem z chorobą nowotworową – dr n. med. i n. o zdr. Aleksander Wiśniewski, Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego Instytutu Nauk Medycznych, Wydział Medyczny. Collegium Medicum UKSW.
15.20 – 15.40 Badania laboratoryjne jako skuteczne narzędzie w ocenie i monitorowaniu stanu odżywienia u dzieci z chorobą nowotworową – dr n. med. i n. o zdr. Beata Chełstowska, Kierownik Zakładu Biochemii i Diagnostyki Laboratoryjnej Instytutu Nauk Medycznych, Wydział Medyczny. Collegium Medicum UKSW.
15.40 – 16.00 Żywienie dzieci chorujących onkologicznie – lek. Mateusz Szatanek – rezydent Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
16.00 – 16.20 Trauma po stracie dziecka. Jak sobie z nią poradzić? – ks. dr hab. Dariusz Pater, prof. UKSW – Wydział Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
16.20 – 16.25 Podziękowania i zakończenie konferencji.
Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.
Uczestnicy konferencji otrzymują punkty edukacyjne.
Wstęp wolny – uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat.
Komitet organizacyjny:
ks. dr hab. Dariusz Pater, prof. UKSW (przewodniczący) paterdarek@wp.pl
lek. Mieczysław Szatanek (wiceprzewodniczący) szatanekmieczyslaw@gmail.com
prof. dr hab. n. med. Paweł Łaguna (sekretarz)
lek. Katarzyna Raczyńska – członek
lek. Mateusz Szatanek – członek
Komitet naukowy XII Konferencji Ochrony Zdrowia Ból i cierpienie – ognisko światła i ciemności.
Onkologia dziecięca.
Patronat honorowy nad konferencją: Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski – Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Patronat medialny: Miesięcznik PULS
Zapraszamy do wysłuchania rozważań ks. prof. Andrzeja Muszali, z cyklu „MÓJ CHRYSTUS UKRZYŻOWANY. Historia pewnego obrazu”. Czwarta część zatytułowana jest: „Nogi Jezusa”.
Zapraszamy do odsłuchania
Abp Stanisław Budzik został wybrany nowym przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, natomiast bp Piotr Turzyński i bp Andrzej Przybylski – członkami Komisji Duchowieństwa. To niektóre z decyzji 394. Zebrania Plenarnego KEP. We wtorek, 14 marca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.
Publikujemy wyniki wyborów 394. Zebrania Plenarnego KEP:
GŁOSOWANIA
394. Zebranie Plenarne KEP
Warszawa, 13-14 marca 2023 r.
Skład Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia
bp Romuald KAMIŃSKI – Przewodniczący
Członkowie:
ks. Łukasz JOŃCZY
ks. Marcin NIESPOREK
ks. Arkadiusz ZAWISTOWSKI
s. Paula NAROŻNA CSSF
Jadwiga KAZANA
Elżbieta KORTYCZKO
Małgorzata PRUSAK
Elżbieta PUACZ
Jolanta STOKŁOSA
Tadeusz WADAS
Konsultorzy:
ks. Wojciech BARTOSZEK
ks. Tomasz DUSZCZAK
Edyta GADOMSKA
Anna KAPTACZ
Waldemar KOSTEWICZ
Małgorzata KRAJNIK
Dominik Maciej KRZYŻANOWSKI
Maria OCHMAN
Dariusz PALUSZEK
Mirosław PIETRZAK
Marek POSOBKIEWICZ
Źródło: KEP
Kapelanów szpitalnych, hospicyjnych i domów pomocy społecznej zapraszamy na XXII Webinarium Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie, w ramach programu „Bądź przy mnie”. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, w środę 15 marca br., w godzinach 19.30-21.00. Tematyka będzie poświęcona wzmacnianiu godności chorego. Kapelani, którzy po raz pieleszy pragną uczestniczyć w spotkaniu są proszeni o zgłoszenie swojego uczestnictwa na adres: spotkania_ptodm@mp.pl. Kapelanom zostanie przesłany link do spotkania. Uczestnictwo w szkoleniach kończy się uzyskaniem certyfikatu dla kapelanów wydane przez Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Materiały z poprzednich webinariów dostępne są na stronie: https://ptodm.org.pl/webinaria-kapelani
Zapraszamy do wysłuchania rozważań ks. prof. Andrzeja Muszali, z cyklu „MÓJ CHRYSTUS UKRZYŻOWANY. Historia pewnego obrazu”. Trzecia część zatytułowana jest: „Serce”.
Zapraszamy do odsłuchania
W imieniu Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i
Położnych Polskich serdecznie zapraszam do udziału w Konferencji
organizowanej z okazji 5-tej rocznicy beatyfikacji bł. Hanny
Chrzanowskiej, która odbędzie się 28 kwietnia 2023 r. o godz. 9:00 w
Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, ul. Totus Tuus 34 w Krakowie.
Konferencja jest wydarzeniem nieodpłatnym dedykowanym lekarzom,
pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, studentom, kapelanom
szpitalnym oraz wszystkim zainteresowanym.
Z wyrazami szacunku
Tadeusz Wadas
Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén