Katowice: prezentacja orędzia papieża na Światowy Dzień Chorego  

W katowickim szpitalu prowadzonym przez ojców bonifratrów o liście Ojca Świętego rozmawiali: abp Wiktor Skworc, ks. Marcin Niesporek, dr Elżbieta Kortyczko i Anna Stolorz. Spotkanie moderował ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.

Metropolita katowicki przypomniał, że Dzień Chorego to kolejny moment, by z wdzięcznością wspomnieć św. Jana Pawła II, który ustanowił to święto. Nieprzypadkowo wskazał 11 lutego – wspomnienie NMP z Lourdes, czyli z miejsca, które odwiedzają cierpiący z całego świata, by wypraszać łaskę zdrowia. Mottem biblijnym tegorocznego Światowego Dnia Chorego są słowa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię (Mt 11, 28)”. – Papież wyraźnie mówi, że Kościół powinien coraz bardziej stawać się gospodą, do której człowieka zranionego przyprowadził samarytanin. Samarytanin, który zadbał o człowieka, zatroszczył się o niego i udzielił mu pomocy. To jest pewien ideał, który papież nam dzisiaj przedstawia, żeby Kościół w ten sposób działał, jak ten dobry samarytanin, który zajmuje się człowiekiem potrzebującym, chorym, zranionym – mówił arcybiskup. – Papież [w swoim orędziu – przy. red.] nie unika trudnych tematów związanych ze służbą zdrowia i służbą chorym. Mówi o sytuacjach granicznych, i o tym, jak ważne jest ukazanie umierającym perspektywy życia wiecznego – dodaje abp Wiktor Skworc. Papież też wspomina w dokumencie o chorych, którzy żyją w krajach, gdzie brakuje służby zdrowia. Metropolita katowicki przypomniał, że Kościół w Afryce przejmuje tę opiekę medyczną nad chorymi. Przypomniał szpital w Bagandou w Republice Środkowej Afryki, który wybudowali wierni diecezji tarnowskiej. Podziękował też za pracę kapelanom szpitalnym, Nadzwyczajnym Szafarzom oraz wolontariuszom i rodzinom chorych.

O tym, jak realizuje swoją posługę wśród chorych, mówił podczas konferencji ks. Marcin Niesporek, kapelan chorzowskiego hospicjum i diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. – Przede wszystkim przez obecność i udzielanie sakramentów – wyjaśniał. – Udzielam nie tylko sakramentu pokuty, czy chorych, ale także i sakramentu bierzmowania czy małżeństwa. Ważna jest też modlitwa o nawrócenie wielu chorych – podkreślał. – Papież Franciszek stoi na straży nienaruszalności życia ludzkiego – komentował tegoroczne orędzie ks. Niesporek. – Domaga się ochrony tego życia na każdym etapie rozwoju, szczególnie w tym wymiarze finalnym. Kluczem tego orędzia jest słowo „miłosierdzie” – Papież utożsamia miłosierdzie z samym Chrystusem, Jego odnawiającą mocą. Przypomina, że miłosierdzie powinno być postawione przed przepisami prawa. I to stawia pracownikom służby zdrowia pewne zadania – podkreślał diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Dr Elżbieta Kortyczko, neonatolog i prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich także odniosła się do papieskiego orędzia. – Franciszek podkreśla, że obok naszego profesjonalizmu i naszych kompetencji musi istnieć nasza chrześcijańska miłość, ażebyśmy przynosili ulgę i pokrzepienie chorym – wyjaśniała. – Papież przypomina nam, że człowiek ma nie tylko ciało, ale ma też wymiar relacyjny, intelektualny i duchowy. Mamy integracyjnie podchodzić do człowieka – zachęcała przedstawicieli służby zdrowia. 

Swoim świadectwem związanym z Lourdes podzieliła się 37-letnia Anna Stolorz zaangażowana w Apostolstwo Chorych i poruszająca się na wózku. – Miałam 17 lat, kiedy potrącił mnie pijany kierowca. Wracaliśmy z rodziną z kościoła. Szliśmy pieszo chodnikiem. Od tyłu najechał na nas mężczyzna maluchem. Siła uderzenia była tak duża, że tata zmarł w wyniku odniesionych obrażeń, ja miałam obrażenia głowy, połamane nogi i uszkodzony kręgosłup. Brat doszedł do siebie, a mamie nic się nie stało – mówiła Anna. Do apostolstwa trafiła po pierwszej Archidiecezjalnej Pielgrzymce Chorych do Lourdes. Właśnie tam, w Lourdes, poczuła, że Pan Jezus mówi jej, jak przyjąć to cierpienie, że warto to zrobić i ofiarować za innych, szczególnie w momentach, kiedy jest bardzo ciężko. – Łatwiej mi teraz nieść krzyż, od kiedy jestem w Apostolstwie Chorych – dodała na koniec.

Światowy Dzień Chorego

asp / Katowice