96. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia odbędzie się 24 maja 2020 r. (IV niedziela maja). Poniżej relacja z 95. Pielgrzymki Służby Zdrowia.


95. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia trwała na Jasnej Górze w dniach 25-26 maja. Na głównej Mszy św. w niedzielę obecni byli dyrektorzy i pracownicy szpitali, przychodni, hospicjów, zakładów opieki zdrowotnej, domów pomocy społecznej, lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki, laboranci, położne, farmaceuci, fizykoterapeuci, ratownicy medyczni, pracownicy administracji i służb pomocniczych oraz kapelani szpitalni – w sumie ok. 5 tys. osób. Na pielgrzymce obecni byli: minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski, z zawodu lekarz.


Z pielgrzymami modlił się bp Romuald Kamiński     , przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, „Jesteśmy w trakcie 95. Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę, już sama ta liczba mówi, że od dawien dawna bardzo poważnie traktowano spotkanie na Jasnej Górze tej grupy – nie można powiedzieć zawodowej, bo jak sama nazwa mówi, to są ludzie, którzy rozumieją swoje powołanie jako powołanie w pełni służebne. I przyjeżdżają przynajmniej raz do roku, a wielu przyjeżdża częściej, ponieważ mają świadomość wyjątkowości swego powołania i potrzeby umacniania, ponieważ służą ludziom w sytuacji wyjątkowej, kiedy człowiek jest słaby, potrzebujący, wymagający delikatności, wymagający, żeby ktoś się nim zajął, żeby wlał nadzieję. Każdy z nas wie, co to znaczy być chorym, i dlatego nie trzeba tutaj nikomu tłumaczyć, jak ważna jest ta osoba, która w tym momencie przy nas stanie. To jest grupa specjalna, ponieważ dotyka całego społeczeństwa, bo któż nie potrzebuje ich pomocy?”

„Jest z nami cała Polska, od Bałtyku aż po Karpat szczyt, z różnych diecezji, małe czy większe delegacje z duszpasterzami, pielęgniarki, położne, rehabilitanci, lekarze, ratownicy, różne zawody medyczne – mówi ks. Arkadiusz Zawistowski      , krajowy duszpasterz Służby Zdrowia – Po co przyjechaliśmy? Do domu Matki, bo potrzebny nam jest Jej płaszcz łaski, chcemy się Jej zawierzyć i chcemy duchowo się wzmocnić do tej codziennej, szarej służby drugiemu człowiekowi, choremu, cierpiącemu”.

„Przybywamy w Dzień Matki, to szczególny dzień, bo jesteśmy u Matki, u Maryi, która pokazuje nam, w jaki sposób mamy podchodzić do człowieka, jak mamy człowieka kochać, jak mamy mu służyć, jak mamy przyjmować życie, nawet w trudnej sytuacji – mówi Elżbieta Kortyczko     , prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich – My jako ludzie jesteśmy słabi, dlatego potrzebujemy wsparcia duchowego, potrzebujemy Jezusa, potrzebujemy Maryi, i zawierzamy całą Służbę Zdrowia na tej pielgrzymce tutaj, na Jasnej Górze”.

Obecna na pielgrzymce Nela Łabińska      , wiceprezes katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych, pracująca w zawodzie pielęgniarskim 40 lat, przy okazji rozmowy chce „bardzo serdecznie podziękować moim koleżankom w powołaniu i w zawodzie, pielęgniarkom i położnym, a także wszystkim tym, którzy pochylają się nie tyle nad łóżkiem, ile przed chorym”.


Centralnym punktem Pielgrzymki Służby Zdrowia była Msza św. odprawiana na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii, rozpoczętej o godz. 11.00, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, poproszony do celebracji przez głównych organizatorów tegorocznej pielgrzymki – środowisko Służby Zdrowia miasta Częstochowy. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ordynariusz diec. warszawsko-praskiej; ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Jacek Kaszycki, główny organizator pielgrzymki i duszpasterze Służby Zdrowia. Pielgrzymów witał o. Krystian Gwioździk       , podprzeor Jasnej Góry.

Słowo pozdrowienia i podziękowania do pracowników Służby Zdrowia skierował minister zdrowia Łukasz Szumowski       : „Jestem przekonany, że wasza obecność na Jasnej Górze pomoże Wam w zbieraniu sił do tej trudnej posługi drugiemu człowiekowi, bo to zawsze jest posługa trudna, nigdy zderzenie z cierpieniem, chorobą nie jest łatwe. Liczę na to, że Wasza obecność tutaj da Wam da wam moc, da Wam siłę duchową do tego, żeby każdego pacjenta traktować tak wyjątkowo, i tak po ludzku”.

„Kolejne, bo już 95. upragnione spotkanie pracowników służby zdrowia w naszej Ojczyźnie staje się faktem osobistym i doświadczeniem wspólnoty wiary – podkreślał w homilii abp Wacław Depo        – Przyzywając dzisiaj wstawiennictwa naszej Matki i Królowej chciałbym razem z księdzem biskupem Romualdem wyrazić wdzięczność Kościoła na ziemi polskiej za waszą posługę miłości miłosiernej. Wam wszystkim, którzy na co dzień posługujecie w klinikach, szpitalach, hospicjach, domach pomocy społecznej, w różnych wymiarach służby państwowej i społecznej. I w duchu tej wdzięczności wypowiem słowa poezji księdza Wacława Buryły, kapłana wrocławskiego, który słowa adresuje do każdej i każdego z was: ‘Dobrze, że jesteś, tak bardzo zwyczajny jak chleb, jak woda, jak powietrze. Dobrze, że przychodzisz tak bardzo zwyczajnie jak słońce nad ranem, jak sen do zmęczonych codzienną gonitwą, którym sił już nie starcza, dobrze że kochasz, bo miłość podnosi i budzi nadzieję, bo miłość skrzydła do ramion przypina i pozwala lecieć ku wysokim szczytom, dobrze, że jesteś przyjacielu Boży, którego codziennie spotykam’. Maryjo prowadź!”.

Na zakończenie Mszy św. został wypowiedziany Akt Zawierzenia Polskiej Służby Zdrowia Matce Bożej         . Oprawę muzyczną zapewniła Schola Cantorum działająca parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie.

W sobotę, 25 maja rozważanie apelowe poprowadził bp Romuald Kamiński       , przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

95. Ogólnopolską Pielgrzymkę Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę poprzedziły dwudniowe rekolekcje pod hasłem: 'W mocy Ducha Bożego’. Rekolekcje poprowadził o. Rafał Prusko, karmelita z Czernej.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mś
2019-05-26, niedziela, godz. 14.50
Transmisja Mszy św. dla Służby Zdrowia na kanale YouTube Jasnej Góry – www.youtube.com

źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-12900

zdjęcia: ks. Łukasz Stawarz

Spotkanie w auli Kordeckiego 26.05.2019 4. godz. 8.45:

  • Modlitwa
  • konferencja ks. dra hab. prof. Uniwersytetu Krakowskiego Jana Pawła II Andrzeja Muszali
  • Przemówienie ks. bpa Romualda Kamińskiego przewodniczącego Zespołu ds. Służby Zdrowia KEP

Wersja audio spotkania: Nagranie wersja audio


Droga krzyżowa na wałach jasnogórskich 25.05.2019 r. godz. 22.00.