• ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA XXXI ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO (11 LUTEGO 2023 R.)

ZESPÓŁ KEP ds. SŁUŻBY ZDROWIA

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Miesiąc: lipiec 2021

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek. Na znaczenie tych spotkań wskazują Dario i Laura Granata. Są małżeństwem od 53 lat, mają trzy córki i sześcioro wnuków w wieku od dwóch do dwudziestu lat. Mówi Laura Granata:

„Jesteśmy przekonani, że możemy przekazać naszym wnukom Ewangelię jeśli razem z nimi będziemy nią żyć na co dzień, a nie tylko przy okazji sporadycznych spotkań. To przynosi owoce. Najstarszy z wnuków lubi dzielić się z nami książkami, które czyta. Gdy rozmawialiśmy z nim o Pascalu, mogliśmy przy okazji podzielić się również osobistym doświadczeniem wiary. To są piękne i budujące chwile – mówi Radiu Watykańskiemu Laura Granata. – Trudnym czasem była pandemia, gdy nie mogliśmy się spotykać, pozostawały tylko rozmowy telefoniczne. Papież ogłaszając ten dzień zaakcentował właśnie tę konieczność spotkań dziadków z wnukami. Naprawdę widzimy, że możemy dawać im nie tylko swą wiedzę i doświadczenie, ale dodawać sił w ich codziennych wyborach, nawet tych najmniejszych. Dzielimy się też naszą wiarą i naszym zaangażowaniem na rzecz pomocy rodzinom w Ziemi Świętej. To, co tam robimy zainteresowało nasze starsze wnuki, do tego stopnia, że wraz z nami zapragnęli tam pojechać. Było to wspaniałe rodzinne doświadczenie, które zrodziło się z naszych opowieści.“

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, blisko uroczystości świętego Joachima i Anny, dziadków Jezusa. 

Źródło: vaticannews

Apel Przewodniczącego Episkopatu w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Europie

Zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii. Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopat Polski w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Europie.

„Mając na uwadze życie i zdrowie naszych rodaków oraz by ponownie nie doprowadzić do rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii” – napisał abp Gądecki.

Równocześnie poprosił niezaszczepionych, by pamiętali o tym, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego”. Nawiązał tym samym do oświadczenia z 8 lipca br. „Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw” – podkreślił.

„Jak informują służby medyczne, w Polsce, po pełnym zaszczepieniu, zakaziło się jedynie 0,6 proc. osób, co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tej formy walki z koronawirusem” – czytamy w apelu.

BP KEP

Publikujemy tekst apelu:

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W EUROPIE

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną w Europie oraz wzrostem zakażeń koronawirusem w wielu krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii czy Francji, służby medyczne informują, że również w Polsce, po krótkotrwałej stabilizacji, zaczniemy notować wzrosty zakażeń, spowodowane szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który w naszej ojczyźnie odpowiada już za ok. 30 proc zakażeń.

Mając na uwadze życie i zdrowie naszych rodaków oraz by ponownie nie doprowadzić do rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii.

Równocześnie proszę niezaszczepionych, by pamiętali o tym, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego”, o czym wspomniałem w moim oświadczeniu z dnia 8 lipca br. „Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw”. Jak informują służby medyczne, w Polsce, po pełnym zaszczepieniu, zakaziło się jedynie 0,6 proc. osób, co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tej formy walki z koronawirusem.

Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 17 lipca 2021 roku

Źródło: KEP

Franciszek odwiedził oddział onkologii dziecięcej w Gemelli.

Papież Franciszek dochodzi do siebie po operacji w klinice Gemelli w Rzymie. We wtorkowe popołudnie Ojciec Święty czuł się na tyle dobrze, że odwiedził oddział onkologii dziecięcej, żeby spotkać się z pacjentami.

Franciszek pojawił się na oddziale we wtorkowe popołudnie tuż po koncercie, który specjalnie dla dzieci zagrali Ambrogio Sparagna i Włoska Orkiestra Popularna.

Franciszek gościł na oddziale onkologii dziecięcej na 10. piętrze budynku. Odwiedził szpitalne sale i przywitał się z małymi pacjentami. Zdjęcia z tej wizyty w mediach społecznościowych zamieścili watykańscy korespondenci.

Przy okazji Radio Watykańskie przypomniało, że kontakt z chorymi dziećmi jest ważny dla Franciszka. W czasie spotkania w kaplicy Świętej Marty w Watykanie w 2015 roku grupa najmłodszych pytała się Franciszka o to, dlaczego dzieci cierpią. To jest tajemnica bez odpowiedzi, ale zawsze można prosić niebo i modlić się. Nie bój się prosić, a nawet rzucać wyzwania Bogu i pytać: Dlaczego? Być może żadne wyjaśnienie nie nadejdzie, ale spojrzenie Ojca da ci siłę, by iść dalej – mówił wtedy papież do jednego z dzieci.

ag/Radio Watykańskie/Stacja7

Fot: Twitter.com/@inesanma

Papież z Kliniki Gemelli: każdy potrzebuje gestu, który łagodzi ból i podnosi w chorobie

Po raz pierwszy w swym pontyfikacie Papież Franciszek odmówił Anioł Pański z Kliniki Gemelli, w której przebywa od tygodnia po operacji jelita grubego. Ojciec Święty podkreślił, że w tych dniach hospitalizacji docenił, jak ważna jest dobra służba zdrowia. Lekarzom i całemu personelowi szpitala podziękował za opiekę, a ludziom na całym świecie za bliskość i wsparcie modlitewne.

Beata Zajączkowska – Watykan

Papież przechodzi pooperacyjną rekonwalescencję w apartamencie na 10. piętrze kliniki, tym samym, w którym siedem razy przebywał św. Jan Paweł II. Do wiernych nie zwrócił się, jak Papież- Polak, z okna swego pokoju, tylko wyszedł na balkon. Towarzyszyła mu grupa chorych dzieci, hospitalizowanych w tym szpitalu. 

„Cieszę się, że mogę kontynuować niedzielne spotkanie na Anioł Pański także stąd, z Kliniki Gemelli. Serdecznie dziękuję wszystkim: mocno odczułem waszą bliskość i wsparcie waszych modlitw. Dziękuję z całego serca! Dzisiejsza Ewangelia mówi, że uczniowie Jezusa, posłani przez Niego, «namaszczali olejem i uzdrawiali wielu chorych». Tym «olejem» jest z pewnością Sakrament Namaszczenia Chorych, który daje pokrzepienie ducha i ciała – mówił Franciszek. – Tym «olejem» jest także słuchanie, bliskość, troska, czułość tych, którzy opiekują się chorymi: to jak pieszczota, która sprawia, że czujesz się lepiej, łagodzi ból i podnosi. Wcześniej czy później wszyscy potrzebujemy tego «namaszczenia» i wszyscy możemy je dać komuś innemu, poprzez odwiedziny, telefon, wyciągnięcie ręki do tych, którzy potrzebują pomocy.“

Franciszek przypomniał, że z naszej troski o chorych będziemy rozliczani w dniu Sądu Ostatecznego. Podkreślił, że w tych dniach hospitalizacji doświadczył, jak ważna jest dobra służba zdrowia, dostępna dla wszystkich, tak jak to ma miejsce we Włoszech i w innych krajach. 

„Opieka zdrowotna bezpłatna, która zapewnia dobre usługi dostępne dla wszystkich. Nie wolno nam stracić tego cennego dobra. Musimy je zachować! I w tym celu wszyscy musimy się zaangażować, ponieważ służy wszystkim i wymaga wkładu wszystkich – mówił Ojciec Święty. – Pragnę wyrazić moje uznanie i wsparcie lekarzom oraz wszystkim pracownikom służby zdrowia i personelowi szpitali. Módlmy się za wszystkich chorych, ze mną niektóre chore zaprzyjaźnione dzieci. Dlaczego dzieci cierpią to pytanie dotyka serca: towarzyszmy im modlitwą i módlmy się za wszystkich chorych, zwłaszcza tych w najcięższych stanach: niech nikt nie będzie pozostawiony samemu sobie, niech każdy otrzyma namaszczenie słuchania, bliskości, czułości i troski. Prośmy o to za wstawiennictwem Maryi, naszej Matki, Uzdrowienia Chorych.“

Źródło: vativannews

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONERENCJI EPISKOPATU POLSKI NA TEMAT SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19

OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W KWESTII SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19

W kontekście licznych pytań dotyczących stanowiska Kościoła katolickiego odnośnie do kwestii szczepień przeciw Covid-19, chciałbym przypomnieć, że Kościół już wielokrotnie wypowiadał się w tej sprawie.

  1. „Kościół podkreślał najpierw, że wynalezienie szczepionek może być uznane ‒ z perspektywy medycyny prewencyjnej ‒ za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi. […] Właśnie dzięki tej ojcowskiej dobroci Boga ‒ objawiającej się również w dostępnych szczepionkach – udało się wyeliminować wiele chorób zakaźnych, które wcześniej miały charakter letalny (tzn. prowadziły do śmierci), lub stawały się przyczyną niepełnosprawności i cierpienia człowieka” (Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczące szczepionek, 1).
  2. Ponadto, „życie i zdrowie są cennymi darami udzielonymi człowiekowi i powierzonymi jego roztropnej odpowiedzialności. Jest to odpowiedzialność, która przekracza ramy wyłącznej troski o samego siebie. Międzyludzka solidarność, motywowana ewangeliczną miłością bliźniego, przypomina – w kontekście zagrożenia pandemią i dostępnych szczepień – obowiązek troski także o drugiego człowieka, o wspólnotę ludzką. Taka postawa winna znamionować i być wnoszona przez kulturę chrześcijańską, w kręgu której żyjemy” (Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczące szczepionek, 23).
  3. Decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne. Zgodnie z Notą Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 r. „szczepienie nie jest, co do zasady (di norma) obowiązkiem moralnym” (Kongregacja Nauki Wiary, Nota na temat moralnej oceny stosowania niektórych szczepionek przeciw Covid-19, 5).
  4. Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw. Stąd też Kościół ‒ będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi ‒ wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień. Ponadto Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się. Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne.
  5. Szczepienia nie powinny prowadzić do zaniedbania innych elementów ważnych dla ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-COV-2 oraz leczenia choroby COVID-19, w tym dbałości o higienę, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich, dostępności do świadczeń ochrony zdrowia, w tym do skutecznej farmakoterapii, a także rozwijania badań podstawowych i klinicznych ukierunkowanych na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 8 lipca 2021 roku

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Skip to content