Komitet Bioetyki, agenda rządu Hiszpanii, opublikował raport, z którego wynika, że prowadzone przez Kościół katolicki szpitale i ośrodki opiekuńcze mają prawo odmawiać przeprowadzania eutanazji. Została ona zalegalizowana w Hiszpanii w marcu 2021 roku.

Organ doradczy rządu wskazał, że dopuszczalne powinno być odmawianie eutanazji na podstawie „instytucjonalnego” sprzeciwu sumienia. Sprecyzował, że placówki kościelne nie powinny jednocześnie stracić rządowych dotacji, jakie przysługują im obecnie od państwa. Szef Komitetu Federico de Montalvo przestrzegł przed ewentualnym pozbawianiem środków placówek służby zdrowia prowadzonych przez instytucje katolickie, zaznaczając, że ich miejsce mogą zająć instytucje zarządzane przez fundusze inwestycyjne, dla których najważniejszym celem funkcjonowania jest zysk.

Federico de Montalvo wskazał też, że zdecydowana większość instytucji służby zdrowia w Hiszpanii, w których umierają pacjenci, to instytucje prowadzone przez Kościół katolicki. Odnotował, że pomimo odmawiania wykonywania w nich eutanazji rząd powinien kontynuować dofinansowywanie ich „w związku z bardzo dobrze wykonywaną przez nie służbą”. Szef Komitetu Bioetyki sprecyzował, że wraz z wdrażaniem nowych przepisów o eutanazji istnieje ryzyko „zdemontowania tego systemu pod pozorem twierdzenia, że w placówkach tych nie przeprowadza się eutanazji”.

Rząd Hiszpanii szacuje, że w całym kraju prywatna służba zdrowia oraz Kościół prowadzą ponad 55 proc. wszystkich placówek medyczno-opiekuńczych. Z kolei jak wynika z danych Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej (CEE) do instytucji kościelnych należy 878 domów spokojnej starości i innych placówek opiekuńczych, a także 69 szpitali.

W czerwcu br. władze CEE wezwały rząd Hiszpanii do uznania placówek opiekuńczo-medycznych prowadzonych przez Kościół za instytucje „wolne od wykonywania eutanazji”.

Źródło: KAI