Po „zastrzyk duchowy”, nadzieję i wsparcie na Jasną Górę przybywa 97. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Zainaugurował ją Apel Jasnogórski z rozważaniami bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Msza św. sprawowana będzie jutro (niedziela) o godz.11.00 na szczycie.
– Matko dziękujemy Ci za lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy, których serca pobudziłaś do niesienia pomocy w czasie pandemii – mówił bp Kamiński.
– Powoli wychodzimy z trudnej sytuacji, ale wychodzimy poturbowani, bo to ogromny wysiłek, by ratować życie innych. Wielu naszych kolegów i koleżanek też się zakaziło – powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia. Zaznaczył, że na skutek covidu zmarło 222 lekarzy i 161 pielęgniarek.
„Przychodzimy do Domu Matki po uśmiech i nadzieję, ale jako Jej dzieci przychodzimy z bólem, bo wiele osób z naszego środowiska zmarło”, dodał.
Krajowy duszpasterz zauważył, że w walkę z pandemią włącza się także wielu kapłanów, kapelanów szpitalnych i tych, którzy jako wolontariusze zgłosili się do posługi w szpitalach tymczasowych. – I dla nas to niezwykłe doświadczenie, które nas wiele nauczyło. Teraz przyjdzie czas na wyciąganie wniosków – powiedział.
Pielgrzymka to też czas modlitwy i wdzięczności Boga i wszystkich pracowników służby zdrowia za ich trud pracy, wysiłek i poświęcenie.
W niedzielę, 23 maja o 8.45 uczestnicy pielgrzymki rozpoczną modlitwę i wysłuchają konferencji ks. dr. Grzegorza Cyrana z diec. zielonogórsko-gorzowskiej pt. „Czy wrażliwość w pracy z chorymi jest jeszcze dzisiaj możliwa?”.
Główny punktem pielgrzymki będzie Msza św., której o godz. 11.00 przewodniczyć będzie bp Stefan Regmunt, wieloletni przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych.
Pielgrzymkę poprzedził dziś dzień skupienia.
Izabela Tyras